Joga Kundalini

O życiu i śmierci. Koncepcja wg Jogi

DZIŚ O REINKARNACJI – CZYLI NA TEMAT ŻYCIA I ŚMIERCI

Zainspirowana naszą tradycją i zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych i Świętem Zmarłych dziś Wam opowiem w sumie o …nieśmiertelności…
TEMAT REINKARNACJI:
Na podstawie podręczników i literatury o Jodze Kundalini.

Zaczynając od dwóch cytatów:

“W Kundalini Jodze nie troszczymy się o skutek, troszczymy się o przyczynę, gdyż przyczyna ma skutek. Skutek nigdy nie wydarzy się bez przyczyny; konsekwencje nigdy nie zaistnieją bez sekwencji zdarzeń. Jeśli ktoś jest wystarczająco świadomie przytomny by znać trend sekwencji zdarzeń, może kontrolować ich konsekwencje”
-YOGI BHAJAN

“Actioni contrariam semper et aequalem esse reactionem; sive corporum duorum actiones in se mutuo semper esse aequales et in partes contrarias dirigi”
Tłumacząc “Względem każdego działania istnieje przeciwdziałanie zwrócone przeciwnie i równe, to jest wzajemne działania dwóch ciał są zawsze równe i zwrócone przeciwnie”
-III ZASADA DYNAMIKI WG NEWTONA
W skrócie każde działanie wywołuje reakcje, równą co do wielkości i przeciwnie skierowaną.
Teoria reinkarnacji jest teorią przyczyny i skutku: przychodzenia i odchodzenia

Tak, więc wg nauk jogi, reinkarnacja jest cyklem narodzin i śmierci pobudzanym przez karmę (karma jest prawem przyczyny i skutku).
Nasze myśli i czyny tworzą przyczyny, które musza się dopełnić, tworząc tym samym nasze kolejne wcielenie.
Oznacza to odpowiedzialność i jednocześnie sprawczość (kreowanie naszej rzeczywistości), sprawiedliwy porządek wszechświata.

Gdy nasze działania już dłużej nie wytwarzają karmy, gdy żyjemy w dharmie (dharma tj. przeznaczenie, zestrojenie z duszą, działanie bez reakcji lub bez karmy) uwalniamy się z cyklu narodzin i śmierci, następuje wyzwolenie.
Jakby to ująć inaczej.. “game over”.
A może nowy początek, wyzwolenie, wolność, poza Matrix, Nieskończoność…

Czy ja wierzę w reinkarnację?
Nie jest to dla mnie kwestia wiary.
Po prostu nie wykluczam, nie zakładam i uczę się żyć najlepiej jak tylko mogę, autentycznie, w prawdzie, miłości, wg swojego przeznaczenia, z zaufaniem, że “niebo” jest tu na ziemi. 
Nie jest to oczywiście przypadek, że jestem nauczycielką jogi.
Te nauki ze mną rezonują i koncepcje są mi bliskie, również koncepcja reinkarnacji. Uważam też, że w naszej kulturze, żeby mieć cudowne życie, warto odczarować temat śmierci, bo jest to nadal temat tabu.

Aneta Paluszkiewicz

Tu i Teraz. Harmonia Ciała, Serca i Umysłu. 

 

Przewiń do góry