leki

Ogłupiające reklamy – leki na wątrobę

Dolegliwości wątroby to popularny temat
Wczoraj w telewizyjnej reklamie usłyszałam o szkodliwości tłuszczu, który rzekomo rujnuje naszą wątrobę, a zatem najlepszym lekiem na wszystkie następstwa obżarstwa będzie…
Z oczywistych względów nazwy nie wymieniam.
Ktoś wprowadza nas w błąd… Dolegliwości wątrobowe, na które się uskarżamy, oczywiście nie są spowodowane nadmiarem tłuszczu w diecie. Naszej wątrobie szkodzi nadmiar słodyczy, ciast, pierogów, alkoholu, a więc węglowodanów czyli cukru!!!Panuje niestety wszechobecne, a mylne przekonanie, że wątrobie szkodzi tłuszcz i że najlepsza dieta dla wątroby to dieta niskotłuszczowa.
Nic podobnego! Dieta niskotłuszczowa, a wysokowęglowodanowa (co niemal zawsze idzie w parze) jest najgorszą z możliwych dla wątroby.
Chora, zazwyczaj stłuszczona wątroba potrzebuje diety składającej się z wysokiej jakości białka, niewielkiej ilości węglowodanów, zwłaszcza cukru, zwiększenia spożywanych surowych warzyw i niektórych owoców, no i wreszcie dobrej jakości, nasyconego, zdrowego tłuszczu. Definitywnie należy unikać cukru, węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, alkoholu, tłuszczów trans, utlenionych tłuszczów roślinnych, tłuszczów zjełczałych.
Dietę wzbogacać należy w tłuste ryby, owoce morza, jaja, orzechy, świeżą nieutlenioną oliwę z oliwek,olej kokosowy, masło klarowane, nasiona np. siemię lniane.
Wątroba źle znosi jedzenie bez umiaru, lepiej będziemy się czuć wstając od stołu z uczuciem lekkiego niedosytu, dobrze natomiast wszystkim zrobi rozsądna dawka aktywności fizycznej dopasowanej do naszej kondycji, stanu zdrowia, wagi i temperamentu.

Przewiń do góry