Podstawa do Nieskończoności. Czakra podstawy. Anatomia jogi i nie tylko

Tematyką warsztatów 13.12.2019 była I czakra.
Czakra korzenia, podstawy.
Poniżej informacje teoretyczne i praktyczne.

A na kolejny warsztat zapraszam już 31.01.2020.
Będziemy praktykować i omawiać II czakrę.

Czakry to ośrodki/ centra wirującej energii w ciele człowieka, których zadaniem jest utrzymywanie nas w równowadze fizycznej, emocjonalnej, mentalnej i duchowej.

DZIŚ O I CZAKRZE:
MULADHARA z Sanskrytu tzn. korzeń lub fundament.

POŁOŻENIE: Czakra korzenia jest położona u podstawy kręgosłupa, pomiędzy odbytem, a genitaliami.

ZADANIE: Przetrwanie. Bycie w ciele, pierwotna energia życia, pierwotna ufność, powiązanie z Ziemią i światłem materialnym, stabilność i siła przebicia

Czakra korzenia ma najniższą częstotliwość spośród wszystkich czakr (to nie znaczy źle, ani dobrze, tak po prostu jest), wiąże nas z siłą grawitacji i materialną egzystencją.
Jej energia kieruje się w stronę ziemi i koresponduje z czakrą korony, która swój kielich otwiera ku niebu.
Czakra podstawowa tworzy fundament życiowy i źródło witalnych sił dla wyższych czakr

W HARMONII – doświadczasz głębokiego, osobistego związku z Ziemią i jej stworzeniami, niezakłóconej siły życia i ugruntowania w sobie i w życiu, zadowolenia, stabilności i wewnętrznej siły. Czujesz się osadzony w naturalnym obiegu życia, w przemianie ze spokoju na aktywność, ze śmierci na nowe narodziny. Twoje działania będą inspirowane chęcią twórczego współkształtowania życia na twojej “Planecie Matce”, a w harmonii z tworzącą siłą Ziemi, z życiem natury, będzie ci łatwo realizować twoje cele w świecie.
Jesteś ufny (-a) . Odczuwasz Ziemię jako stabilne miejsce, na którym dostajesz wszystko, czego potrzebujesz: dostatek, pożywienie, bezpieczeństwo i ochronę. Tak więc traktujesz pełen ufności życie na tej Ziemi, przyjmujesz z wdzięcznością wszystko, co otrzymujesz gotowe.

W DYSHARMONI: twoje myślenie i działanie jest nakierowane głównie na cel materialnego posiadania i bezpieczeństwa, jak również wokół zmysłowych rozkoszy, np. dobrego jedzenia, alkoholu, seksu itd. To, czego pożądasz, musisz natychmiast mieć, nie myśląc przy tym o skutkach. Jednocześnie dość trudno przychodzi ci otwarcie coś dawać lub przyjmować. Masz skłonność zabezpieczania i odgraniczania siebie. Niemożność “wypuszczania” i chęć “zatrzymania” wyraża się nierzadko na poziomie cielesnym w postaci np nadwagi.
Twoje działanie jest skierowane przede wszystkim na zaspokajanie tylko własnych potrzeb. Nieświadomie nie dostrzegasz lub pomijasz potrzeby innych, jak również twojego ciała, tzn. zdrowego umiarkowanego odżywiania, wystarczającej dawki spokoju i zrównoważonego, harmonijnego sposobu życia.
W przypadkach skrajnych trzymasz się określonych wyobrażeń i pożądań, od których nie możesz się uwolnić.
Jeśli twoje przyzwyczajenia są zagrożone przez warunki lub innych ludzi, reagujesz podnieceniem i zdenerwowaniem, w skrajnych sytuacjach także wściekłością i agresją. Przeprowadzanie siłą swoich życzeń i wyobrażeń podlega również obszarowi zakłóconej pierwszej czakry.
Wściekłość, złość i przemoc są w rezultacie mechanizmami obronnymi, wskazującymi na brak pierwotnej ufności. Stoi za tym zawsze strach stracenia czegoś lub w ogóle nie otrzymania tego, co daje ci poczucie bezpieczeństwa i dobre samopoczucie.
Ziemia jest dla ciebie miejscem, które musi zostać opanowane i wyeksploatowane, aby zapewnić przeżycie człowieka.

KOLOR: czerwony

ŻYWIOŁ: Ziemia

ZMYSŁ: Zapach

SYMBOL: Czteropłatkowy lotos

PRZYPORZĄDKOWANIE W CIELE: Wszystko, co stałe, jak: kręgosłup, kości, zęby i paznokcie, a także odbytnica, jelito grube, prostata, krew i budowa komórek

PRZYPORZĄDKOWANE GRUCZOŁY: Nadnercza Nadnercza produkują adrenalinę i noradrenaline, których zadaniem jest sterowanie rozdziałem krwi w systemie krążenia i dopasowywanie ilości krwi do aktualnych potrzeb. W ten sposób ciało jest gotowe do działania i może natychmiast reagować na wyzwania. Ponadto nadnercza mają dominujący wpływ na równowagę temperatury ciała.

PRZYPORZĄDKOWANIE ASTROLOGICZNE:
Baran/Mars: Nowy początek, pierwotna energia życiowa, siła przebicia, agresywność

Byk: Związek z Ziemią, podtrzymanie istnienia, posiadanie, rozkosze zmysłowe

Skorpion/Pluton: Nieświadome związanie, siła seksualna, przemiana i odnowienie

Koziorożec/Saturn: Strukturalność, stałość

W Ajurwedzie czakrze podstawowej jest również przyporządkowane Słońce jako pierwotny ofiarodawca życia.

ZAPACH (KADZIDŁA/OLEJKI):
Cedr – Cierpki zapach olejku cedrowego wiąże się z ziemskimi siłami i istotami natury. Pomaga zbierać energię, daje spokój i uczucie bezpieczeństwa na łonie Matki Ziemi.

Goździk – Olejek goździka korzennego pomaga przy uwalnianiu spiętrzonych w czakrze podstawowej struktur energii. Wspiera gotowość uwalniania się ze starych zawężających struktur, powstałych z potrzeby odgraniczania się i potrzeby bezpieczeństwa. Wspiera też gotowość do otwierania się dla nowych, świeżych energii. Prowadzi on do przemiany i odnowienia, jeśli przyjmiesz informacje jego wibracji.

Poza tym: cynamon, eukaliptus, mirra i paczula, a także piżmo oraz lawenda.

KAMIENIE:
Agat: Agat użycza powagi, stałości i zrównoważenia. Pomaga w rozwiązywaniu negatywnych emocji i chroni wewnętrzną istotę. Rozbudza szacunek dla własnego ciała i działa konstruktywnie na organy rozrodcze.

Hematyt: Hematyt, zwany też krwawnikiem, daje wytrwałość i siłę, działa wzmacniająco i budująco na ciało, mobilizuje ukryte siły. Pomaga w stanach osłabienia i wspiera rekonwalescencję po chorobie. Wspomaga również produkcję krwi i wzrost komórek.

Czerwony jaspis: Zielono-czerwony jaspis wiąże cię z elementarną silą i cierpliwą miłością “Matki Ziemi”. Uczy bezinteresowności i skromności, wzmacnia krew, daje witalność, stabilność, siłę i cierpliwość. Oczyszcza i transformuje ciało fizyczne oraz daje uczucie bezpieczeństwa w naturalnym obiegu życia, z którego można czerpać silę i spokój.

Granat: Granat ofiarowuje siłę napędową, siłę woli, zaufanie do samego siebie i sukces. Daje widzenie tego, co ukryte, aż do jasnowidzenia. Pobudza seksualność i pomaga przemienić ją w transformację, budującą siłę. Na poziomie fizycznym pomaga w chorobach organów płciowych i krążenia.

Czerwony koral: Czerwony koral daje żywą, płynącą energie i siłę. Działa pobudzająco, ożywiająco i przyspiesza produkcję krwi. Daje stabilność, pobudzając jednocześnie elastyczność, tak że możesz zachować w sobie stałość płynąc w strumieniu życia.

Rubin: Rubin daje obdarzając życiem, ciepłą i twórczą energię, prowadzącą do oczyszczenia i przemiany. Przywraca harmonijny związek między miłością cielesną i duchową, seksualnością i duchowością, odkrywając w ten sposób nowe formy przeżycia.

ZWIERZĘ: słoń.

ARCHETYPY:
Matka Ziemia – związany jest z pożywieniem, opieką i bezwarunkową miłością. Kiedy zatroszczymy się o swoje wewnętrzne dziecko poprzez zapewnianie sobie bezpieczeństwa i wygody, wzmocnimy ten pozytywny archetyp).
Ofiara – Poddajemy się mu, gdy pozwalamy sobie na bycie słabym, potrzebującym nieustannego wsparcia i pomocy. Jak również kiedy czujemy, że nie mamy na nic wpływu, nie potrafimy wprowadzać zmian w swoim życiu.

DŹWIĘK:

SAMOGŁOSKA: Czakrze podstawowej przyporządkowana jest samogłoska “u”. Śpiewa się ją na głębokim C gamy. Dźwięk “u” wywołuje skierowany w dół ruch do twoich korzeni, wprowadza cię w głębię podświadomości i ożywia pierwotne ziemskie siły pierwszej czakry.

MANTRA: LAM

MANTRA: Mul Mantra – czakra korzenia jest powiązana z potrzebą przetrwania. A ta mantra eliminuje strach.
https://www.youtube.com/watch?v=Pf8CeGa7tII

AFIRMACJE:
To bezpiecznie być tutaj i teraz”
”Istnieję tutaj i teraz”
„Ziemia wspiera mnie i spełnia moje potrzeby”
”Jestem zawsze spokojna i bosko bezpieczna

ASANY: kruk, krzesło, skłony na stojąco, żaba, mulband, kopanie pośladków, pozycja kot- krowa.

LITERATURA:
Podręcznik dla Nauczycieli YK,
„Przez czakry do zdrowia” Liz Simpson,
“Księga czakr” S.Sharamon, B.Bagiński,
“Antykariera – w poszukiwaniu pracy życia”, Rick Jarow

Aneta Paluszkiewicz
Tu i Teraz. Harmonia Ciała, Serca i Umysłu.

Przewiń do góry