Strefa Relacji

Bożena Szymula

Warsztaty, konsultacje i mediacje w oparciu o metodę „Porozumienia Bez Przemocy” NVC

Porozumienie bez przemocy, czyli język serca

Marshall Rosenberg – twórca metody „Porozumienia Bez Przemocy” (Nonviolent Communication/NVC), był od najmłodszych lat świadkiem przemocy i dyskryminacji na tle rasowym. Wierzył, że świat może wyglądać inaczej, że konlikty można rozwiązywać w pokojowy sposób, że rozumiejąc i szanując się nawzajem możemy współpracować i tworzyć inny świat. Marzenie o budowaniu lepszego świata skłoniło go do poszukiwań i w ich efekcie powstała metoda Porozumienia bez Przemocy ( ang. Vonviolent Communication / NVC). Rosenberg proponje nam, inny sposób postrzegania świata i nowy sposób porozumiewania się. NVC jest filozofią życia, sposobem patrzenia na siebie i otaczający nas świat. To życzliwe, pełne zrozumienia, szacunku i absolutnie szczere podejście do siebie i innych. Takie postrzeganie świata, potrzebuje nowej formy wyrazu, innego języka. Ważne jest bowiem to, jak do siebe mówimy, jakich używamy słów, co pomaga nam budować porozumienie. Rosenberg oferuje nam praktyczne narzędzia, które są pomocne w nawiązywaniu empatycznego kontaktu z sobą i innymi ludźmi, w szczerym wyrażaniu siebie i wsłuchiwaniu się w uczucia i potrzeby innych ludzi, bez oceniania i krytki . Porozumienie bez Przemocy jest stosowane w praktyce na całym świecie. Może być używane zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym (w pracy nauczyciela, psychologa, trenera, coacha, mediatora, menadżera czy dyplomaty.) Jest też bardzo cennym narzędziem służącym do budowania turkusowych organizacji. W Polsce metoda ta jest propagowana od 2001 roku, początkowo przez Stowarzyszenie Polska Wspólnota Pokoju (Andrzej Krajewski, Małgorzata Braunek i Małgorzata Jakubczak), obecnie przez coraz liczniejszą grupę trenerów, którzy poznali metodę, stali się jej zwolennikami i pragną się nią dzielić. Informacje o wydarzeniach z zakresu „Porozumienia Bez Przemocy” można znaleźć na : www.nvc.info.pl Misją Strefy Relacji jest wspieranie klientów w budowaniu satysfakcjonujących relacji zarówno z soba samym jak i z innymi.
W ramach działań oferujemy:

Warsztaty "Słowa jak mosty" - o empatycznej komunikacji

Cykl 10 spotkań w godz. 18.00-21.00

Inwestycja: od 850 do 960 zł za cykl. 

W trakcie warsztatu poznasz i zastosujesz w praktyce narzędzia sprawdzonej, skutecznej metody, jaką jest Porozumienie Bez Przemocy (Nonviolent Communication).

Metoda uczy uważnego, empatycznego słuchania pozwalającego lepiej zrozumieć innych i budować z nimi satysfakcjonujące relacje. Daje również możliwość głębszego poznania samego siebie, kontaktowania się ze swoimi uczuciami i potrzebami, dzięki czemu docieramy do tego, co jest dla nas w życiu najważniejsze i na tym skupiamy naszą uwagę. Poznanie założeń metody i praktyczne jej stosowanie daje nam także umiejętność rozwiązywania konfliktowych sytuacji w konstruktywny sposób.

Warsztaty prowadzone są w sposób interaktywny z użyciem różnorodnych metod szkoleniowych: m.in. demonstracje, praca w grupach, praca w parach, scenki dialogowe, praca z ciałem, wizualizacje i mini-medytacje.

Empatyczne sesje indywidualne i dla par

Jeżeli jesteś w trudnej sytuacji życiowej, towarzyszy ci natłok myśli, niekończący się dialog wewnętrzny, silne emocje i trudno ci zrozumieć co się w Tobie dzieje – zapraszam na indywidualne spotkanie.

W czasie sesji zostaniesz wysłuchany, razem ponazywamy to, co się dzieje i znajdziemy to, co jest dla ciebie w tej sytuacji najważniejsze. Dzięki temu uzyskasz większą jasność i spokój a być może nawet pomoże ci znaleźć rozwiązanie.

Inwestycja :

Sesja indywidualna – 50 min. – 100 zł
Sesja dla pary – 60 min. 150 zł
Skype, telefon – 80 zł.

Konsultacje indywidualne

  • nauka i praktya NVC
  • konsultacje dla rodziców (jak wprowadzać NVC w rodzienie)
  • konsultacje dla par (jak budować bliski związek oparty na szacunku i porozumieniu)

Inwestycja:

100 zł – 150 zł za 60 min minut konsultacji indywidualnej
150 zł – 200 zł za 60 min konsultacji dla par

Coaching oparty na potrzebach

Pracuję w nurcie Coachingu opartego na Potrzebach (inaczej Coachingu Transformacyjnego) z wykorzystaniem metody Porozumienia Bez Przemocy oraz mediacji. Wiedzę i umiejętności z tej metody zdobyłam na akredytowanym przez ICF kursach: “Coachingu opartego na potrzebach” z Pernille Plantener (coachem PCC ICF i trenerką NVC z Danii).

Czym jest coaching oparty na potrzebach?
Coaching oparty na potrzebach łączy tradycyjne narzędzia coachingowe, gdzie ważna jest skuteczność i skoncentrowanie na przyszłości oraz narzędzia z zakresu komunikacji empatycznej, które pozwalają klientowi dotrzeć do jego kluczowych wartości. Proces stawiania celów zostaje przy wsparciu coacha pogłębiony, tak, aby klient uzyskał większą świadomość swoich najważniejszych potrzeb. Dzięki temu decyzje, które klient podejmie, które będą bardziej ugruntowane i spójne z nim samym i będą stanowiły silną motywację do zmiany.

Inwestycja:
120-150 zł za godzinę (cena zależy od ilości sesji)

Mediacje w nurcie "Porozumienia bez przemocy"

Konflikt jest szansą na zmianę, która może wpłynąć na jakość naszego życia. Mediacja, to sposób na rozwiązanie konfliktu w kostruktywny sposób. Proces mediacji pozwala wyrazić obu stronom to, co czują w związku z konfliktem, co jest dla nich ważne oraz usłyszeć się wzajemnie, aby potem szukać wspólnego rozwiązania.

Przed mediacją każdy z uczestników jest zaproszony na indywidulanie spotkanie z mediatorem, aby . przedsyatić swój punkt widzenia oraz swoje oczekiwania. Po takim spotkaniu uczestnicy podejmuja decyzję czy są gotowi na mediację. Spotkanie mediacyjne trwa zazwyczaj 1,5 godziny. Ilość spotkań zależy od tego jak skomplikowana i złożona jest sprawa

Inwestycja:
Indywidualne spotkanie premediacyjne – 80 zł (50 min)
Sesja mediacyjna wspólna – 160 zł (1,5 godz.)
Ilość sesji zależy od tematu i potrzeb klienta.

O mnie

Bożena Szymula
Jestem trenerką, mediatorką i coachem. W swojej pracy inspiruję się przede wszystkim metodą Porozumienia Bez Przemocy (NVC). Od 2010 r. prowadzę warsztaty i sesje indywidualne oferując pomoc coachingową bądź mediacyjną. Swoją wiedzę i umiejętności z zakresu NVC zdobywałam, uczestnicząc w szkoleniach certyfikowanych trenerów NVC z Polski i z zagranicy. Ukończyłam intensywny roczny kurs mediacji w Akademii NVC w Warszawie oraz akredytowany kurs Need Based Coaching -połączenie NVC i coachingu – prowadzony przez Pernille Plantener. Jestem również żywo zainteresowana najnowszymi badaniami z dziedziny neurologii, której podstaw uczyłam się od Sary Peyton. Moją inspiracją do działania, jest przyczynianie się do budowania świata opartego na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i współpracy
Przewiń do góry