zdrowe zęby

Zdrowe zęby – zdrowe serce

Każdy z nas z pewnością chciałby mieć piękne i zdrowe zęby. Mogłoby się wydawać, że piękne zęby to wyłącznie kwestia estetyki…
Gdyby tak było, moglibyśmy mówić jedynie o tym jak bardzo choroby zębów lub utrata uzębienia uprzykrza nam życie, lub nas postarza, niestety jak udowodniły badania stan uzębienia, choroby dziąseł, a zwłaszcza przyzębia ma istotny wpływ na zdrowie naszego serca.
Choroby dziąseł i przyzębia mają bezpośredni wpływ na powstawanie chorób układu sercowo naczyniowego, ale także podnoszą ryzyko zgonów na skutek infekcji i stanów zapalnych, zwiększając ryzyko cukrzycy a nawet udaru.
Codzienne czyszczenie zębów nicią dentystyczną sprzyja utrzymaniu zdrowych tętnic, co wynika prawdopodobnie z eliminacji tej bakterii, która odkłada się na płytce nazębnej, ale znajdowana jest także w blaszkach miażdżycowych…
Badania pokazały, że osoby cierpiące na chorobę dziąseł trzy razy częściej doświadczają ataków serca niż inni, a cierpiący na choroby przyzębia są dwa razy bardziej podatni na chorobę niedokrwienną serca niż ludzie, którzy nie doświadczają takich problemów.
Im mniej mamy zębów tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo chorób serca, ryzyko zawału, a także przewlekłych stanów zapalnych. Wpływ na choroby zębów i dziąseł ma także stres i palenie papierosów.
Osoby dbające o higienę jamy ustnej, a co za tym idzie przyzębia żyją dłużej! Warto więc regularnie – co najmniej dwa razy do roku odwiedzić swojego stomatologa i dbać o higienę zębów i przyzębia. Ponieważ zęby to swego rodzaju kości, nie należy zapominać o regularnym przyjmowaniu odpowiedniej dawki witaminy D3 i witaminy K2 (MK7).
Jak widać piękne zadbane uzębienie to nie tylko czarujący uśmiech. Chociaż natura nie wszystkich z nas obdarzyła mocnymi zębami, to warto dbać o to co mamy nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie, ale najważniejsze – często się uśmiechaj !

Przewiń do góry